Rozpoczęcie okresu grzewczego wiąże się z drastycznym pogorszeniem jakości powietrza – zarówno w dużych miastach, jak i niewielkich miasteczkach czy na wsiach. Spalanie śmieci oraz niskiej jakości węgla powodują wzrost stężenia trującego smogu. Rządowy program Czyste Powietrze umożliwia wymianę starych pieców na nowe, ekologiczne rozwiązania.
Program Czyste Powietrze – założenia

Celem programu jest zmniejszenie emisji trujących substancji do atmosfery poprzez eliminowanie starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe. Dofinansowania obejmującą między innymi wymianę starych źródeł ciepła, docieplanie budynków, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej oraz montaż odnawialnych źródeł energii. Dofinansowanie udzielane jest w formie dotacji lub pożyczki.
Kto może skorzystać z programu?
Program Czyste Powietrze dedykowany jest przede wszystkim właścicielom domów jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych w budynku jednorodzinnym. Dofinansowania udzielane są zarówno w przypadku budynków istniejących – na wymianę starego pieca na paliwo stałe, jak i nowo budowanych – w tym wypadku są to pieniądze na zakup i montaż nowej instalacji spełniającej wymagania programu.
Jak uzyskać dofinansowanie?
Przede wszystkim zapoznaj się ze wszystkimi wymaganiami – w ten sposób możesz przygotować wcześniej niezbędną dokumentację. Wypełnij oraz złóż wniosek: możesz zrobić to drogą tradycyjną lub elektroniczną. Po złożeniu wniosku odbędzie się wizytacja przedstawiciela WFOŚiGW – po jej pozytywnym przejściu przygotowywana jest umowa. Następnie otrzymujesz dofinansowanie, które należy rozliczyć w określonym terminie, zaś w okresie do trzech lat możliwa jest kontrola przedsięwzięcia.
Dlaczego warto?
Wymiana starego kotła na paliwo stałe to nie tylko duży krok w stronę ekologicznego ogrzewania; to również zmniejszenie kosztów codziennej eksploatacji, bowiem w przypadku ekologicznych systemów największym wydatkiem jest przede wszystkim zakup i montaż.