Wybór pieca centralnego ogrzewania to poważna decyzja: od tego, na jaki piec się zdecydujemy będzie zależał przede wszystkim komfort domowników, choć ważną kwestią jest także koszt ogrzewania. Na co zwrócić uwagę podczas wybierania kotła do ogrzewania?
Dobór kotła c.o. – sposób zasilania
Przede wszystkim dobór kotła c.o. warto rozpocząć od zapoznania się ze sposobami zasilania kotła. Wybór ten wiąże się bowiem z rodzajem używanego paliwa, a to z kolei przekłada się bezpośrednio na koszt ogrzewania. Najpopularniejszym typem kotłów na paliwo stałe są piece węglowe; alternatywą są kotły na ekogroszek: taki piec jest przyjazny dla środowiska i wygodny w użytkowaniu. Piece na pellet są z kolei tanie w eksploatacji, jednak wymagają całkiem sporego pomieszczenia, w którym umieścimy zapas paliwa. W domach jednorodzinnych królują przede wszystkim kotły gazowe. Dobór kotła gazowego powinien opierać się na kalkulacji mocy urządzenia, wielkości pomieszczeń i kosztu zakupu oraz montażu.
Moc kotła a zapotrzebowanie na ciepło
Dobór kotła c.o. opiera się także na zapotrzebowanie budynku na ciepło. Warto zwrócić uwagę, by moc kotła była dopasowana do parametrów określonych w projekcie budowlanym. Im większa moc pieca, tym wyższa cena zakupu, a w większości przypadków piec i tak nie pracuje na najwyższych obrotach. Dobór kotła gazowego o zbyt dużej mocy to niepotrzebny wydatek.
Kiedy warto zapłacić więcej?
Choć zwykle szukamy oszczędności, w przypadku pieca warto zapoznać się z nowoczesnymi technologiami. Inwestycja w piec z podajnikiem lub systemem ogrzewania wody to wyższy wydatek, jednak w ostatecznym rachunku tego rodzaju piec będzie wygodniejszy w obsłudze.
Środowisko naturalne – ważna kwestia
Ochrona środowiska naturalnego to obecnie nie tylko trend, ale również konieczność. Przy wyborze pieca należy zwrócić uwagę nie tylko na parametry, ale również stosowane paliwo oraz proces spalania. Ekologiczne rozwiązania, choć nierzadko nieco droższe, są zdecydowanie lepszym wyborem.